Sclerotherapy

Sclerotherapy Nedir?

Ameliyatsız varis tedavisi olarakta bilinen sclerotheraphy, yüzeye çıkmış damarların tedavi edilmesidir.

Bu yöntemde damarların içine ince iğnelerle ilaç enjekte edilir. Daha sonra basınç bandajları ve çorap uygulanır. İnce ve kalın varisler, kılcal damar çatlamaları sclerotherapy ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Uygulama Güvenilir Midir?

Sclerotherapy varisli damarların tedavisinde çok etkilidir. Tedavi gören kişi aynı gün işlerine dönebilmektedir. Yüzeydeki varislerin yok olması için birkaç tedavi gerekli olabilir. Tedavi edilen varisler tamamen yok olmadan önce, birkaç hafta olduğundan daha kötü görünebilir. Bu sebeple, tedavinin iyi planlanması veya özel durumlardan birkaç hafta önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Uygulama Kalıcı Mıdır?

Sclerotherapy ile tedavi edilen varisler tekrarlamazlar. Fakat zamanla kılcal damar çatlamaları sonucu yeni varisler oluşabilir.

Uygulamanın Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Sclerotherapy için kullanılan ilaçlar, alkol ve sodyum tetradecy içermektedir. Bu ilaçlar kan örtüsü oluşumlarında ve ayrıca kan damarlarındaki kusurlu hücrelerin hasar görmesinde harekete geçer. Damar içinde mikroskobik bir yara oluşur ve damarın duvarları birbirine yapışır. Böylece varisler önce sertleşir, sonra tamamen kaybolurlar.

Uygulama Ağrılı Mıdır?

Uygulama ağrısızdır. Bazen iğneden sonra hafif bir yanma hissedilebilir, ancak bu yanma çok hızlı bir şekilde azalır ve yok olur.

Tedavi Kaç Seans Sürmektedir?

Tedavi süresi; hastadan hastaya, varislerin durumuna ve kılcal damar çatlamalarına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle 1 ila 4 seans ya da biraz daha fazla seansa gereksinim duyulabilir. Bağımsız varisler genellikle 1 ila 3 seans arasında yok olmaktadır.

Kılcal Damar Çatlamaları Önlenebilir Mi?

Günümüzde kılcal damar çatlamaları önleyecek tıbbi bir yöntem bulunmamaktadır. Fakat, destekleyici çorapların, kilo kontrolünün ve egzersizlerin faydalı olabileceğini belirtebiliriz.

Prosedür Nasıldır?

Sclerotherapy ayakta tedavi şeklinde uygulanmaktadır. Cilt alkol ile temizlenir ve iğneler uygulanır. Çoğu tedavi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Bir bandaj ve/veya destekleyici çoraplar bacaklara yerleştirilir. Bu destekleyici çorapların 5-10 gün boyunca kullanılması tavsiye edilir.


Uzmanınıza Sorun


Lazer Epilasyon
Fiyat Listesi